رایانه‌های غیرقابل هک؟ بودجه ۵۰ میلیون دلاری برای ارتقاع امنیت سایبری

وزارت دفاع آمریکا در سال ۲۰۱۷ بودجه‌ای ۵۰ میلیون دلاری را به برنامه دارپا اختصاص داده تا در قالب آن امنیت سایبری ارتقا یابد.

به گزارش ایتنا از مهر، محققان دانشگاه میشیگان با استفاده از بخشی از این بودجه موفق به طراحی سیستم امنیتی تازه‌ای شده‌اند که با حفاظت ویژه از سخت‌افزارهای رایانه ای آنها را غیرقابل هک می‌کند.
این محققان می گویند با طراحی انبوهی از باج‌افزارهای سارق اطلاعات که از آسیب‌پذیری‌های بی‌پایان ویندوز و دیگر سیستم عامل‌ها استفاده می‌کنند، باید از روش‌های نوینی برای از کارانداختن حملات هکری استفاده کرد. به خصوص که این حملات می‌توانند فعالیت‌های عادی بانک‌ها، بیمارستان‌ها، شرکت‌های تجاری و نهادهای دولتی را مختل کنند.

در قالب طرح تحقیقاتی جدید هفت نوع مختلف از مشکلات و ضعف‌های سخت افزاری شناسایی شده‌اند که در صورت برطرف شدن آنها می‌توان از موفقیت تقریبا نیمی از حملات مبتنی بر ضعف‌های نرم‌افزاری جلوگیری کرد.

با تکمیل برنامه دارپا امید می‌رود تا ظرف پنج سال راهی برای غلبه بر هر هفت ضعف سخت‌افزاری شناسایی شده یافت شود. بر همین اساس به جای استفاده از برنامه‌های امنیتی نرم‌افزاری از راه‌حل‌های سخت‌افزاری استفاده می‌شود.
محققان دانشگاه میشیگان با بودجه ای ۳.۶ میلیون دلاری سخت‌افزاری ساخته اند که قادر به کنترل و منحرف کردن داده‌های مشکوک و مخربی است که در بخش‌های مختلف رایانه وجود دارند.

در این روش، هر بار که بدافزارها یا ویروس‌ها بتوانند یک ضعف نرم‌افزاری برای دسترسی به داده‌های حساس را شناسایی کنند، باز هم روشی برای دور کردن آنها از این داده‌ها و هدایت آنها به مسیری انحرافی طراحی خواهد شد.
در قالب این روش رایانه‌ها به یک معمای غیرقابل حل تبدیل می‌شوند. مثل اینکه شما برای حل مکعب روبیکی تلاش کنید که ترتیب رنگ‌های آن لحظه به لحظه تغییر کند. انتظار می‌رود تکمیل این طرح به چهار سال دیگر زمان نیاز داشته باشد.