با ۱۱ قابلیت جالب، کاربردی و بعضا مخفی گوگل‌مپ آشنا شوید!

همانطور که واقف هستید، گوگل‌مپ بدون تردید یکی از دقیقترین و کاملترین برنامه‌های مسیریابی است که بر روی اغلب گوشیها وجود دارد. این برنامه هم در نسخه دسکتاپ و هم موبایلی قابلیتهای فراوانی به همراه دارد. اما همچون سایر برنامه‌ها، کم پیش می‌آید با تمام ویژگیهای آن آشنا باشید. اگر تنها استفاده شما از این اپلیکیشن، مسیریابی است، این مطلب را بخوانید تا با ۱۱ قابلیت کاربردی و بعضا مخفی آن آشنا شوید.

زوم کردن نقشه تنها با یک انگشت

بر روی نقطه مورد نظر دابل تپ کنید و در تپ دوم انگشت خود را برندارید، حال با حرکت انگشت به بالا و پایین آن نقطه زوم خواهد شد.

سفر در زمان

سفر در زمان در گوگل‌مپ

آدمک زرد رنگ را بر روی نقاطی که حالت Street View دارند بکشید (معمولا نقاط آبی رنگ در نسخه دسکتاپ)، اکنون اگر گوگل از این مکان تصاویر متعددی تهیه کرده باشد، آیکون ساعت نمایان میشود که با کلیک بر روی آن تصاویر مختلف آن در گذر زمان به شما نمایش داده میشود، به این صورت تغییرات ظاهری آن مکان را در طی زمان خواهید دید. همچنین برای استفاده از این قابلیت در حالت موبایلی بایستی اپلیکیشن Street View را نصب کنید.

ایجاد نقشه اختصاصی

بعضی اوقات نیازمند ساخت یک نقشه اختصاصی هستید، برای این کار در نسخه دسکتاپ برنامه، روی منو کلیک کنید، Your places را انتخاب و از تب MAPS، گزینه See All Your MAPS و سپس روی دکمه + کلیک کنید. اکنون با انتخاب یک عنوان و تعیین محدوده نقشه بر روی گوگل‌مپ، میتوانید نقشه را ساخته و با دیگران به اشتراک بگذارید.

یادآوری محل پارک خودرو

وقتی ماشینتان را پارک کردید، گوگل‌مپ را اجرا و بر روی محل فعلی‌تان که با نقطه آبی مشخص شده تپ کرده، گزینه Save your parking را انتخاب کنید تا محل پارک ذخیره شود.

کالیبره کردن سنسور قطب‌نما

تمامی برنامه‌هایی که از حسگر قطب‌نما برای تعیین جهت، شمال و جنوب و … استفاده میکنند نیازمند کالیبره کردن این سنسور هستند، این مسئله تنها مختص گوگل‌مپ نیست و در همه برنامه‌ها هر چند وقت شاید نیاز به این کار داشته باشید. برای کالیبره کردن کافی است تا همانند تصویر ذیل گوشی خود را چند بار در یک مسیر شبیه عدد ۸ حرکت دهید.

مشاهده تاریخچه گوگل‌مپ

گوگل به صورت پیش‌فرض تاریخچه تمامی فعالیتهای گوگلی شما را ثبت میکند، خواه جستجوهای شما در موتور جستجو باشد و خواه کلیپهای بازدید شده در یوتیوب، به همین صورت تاریخچه بازدیدهای شما در گوگل‌مپ نیز ثبت میشود. برای مشاهده تاریخچه به آدرس myactivity.google.com مراجعه کنید و از قسمت پایین نوار جستجو با تیک زدن Maps نتایج را فیلتر کنید.

پیدا کردن اماکن جدید

در صفحه اصلی روی Explore تپ کنید تا زیرگروه‌های آن نمایش داده شود. مثلا به راحتی میتوانید رستورانها، کافی‌شاپها، هتلها، ایستگاه‌های سوخت، بغالیها و سایر مکانها را بر روی نقشه پیدا کنید.

اشتراک محل فعلی

این ویژگی کاربردی که متاسفانه در کشور ما در دسترس نیست، به صورت زنده مکان شما را بر روی نقشه به دوستانتان نمایش میدهد. این قابلیت به خصوص در سفرهای دسته‌جمعی بسیار کاربردی است. به این صورت هیچ کدام از افراد یکدیگر را گم نمیکنند چرا که محل و جهت حرکت همه افراد بر روی نقشه‌ای مشترک مشخص است. برای استفاده از این امکان در قسمت منو گزینه Location Sharing را انتخاب کنید.

اشتراک اماکن مورد علاقه

این قابلیت به درد مواقعی میخورد که تمایل دارید با افراد مختلفی برای رفتن به جایی هماهنگ کنید. کافی است روی نقشه، مکان مورد نظر را پیدا کرده و تپ طولانی کنید و با انتخاب More info و گزینه Share موقعیت دلخواه را به اشتراک بگذارید. برای نسخه دسکتاپ نیز با کلیک بر گزینه Share این قابلیت در دسترس شماست.

 ذخیره نقشه به صورت آفلاین در Google Maps

در منوی برنامه، Offline Maps را انتخاب کرده. نقشه را سوایپ کنید و هر جایی دوست داشتید با زدن دکمه Download نقشه را دانلود کنید. با توجه به میزان بزرگنمایی و موقعیت مورد نظر، حجم دیتایی که باید دانلود شود در قسمت پایین نمایش داده میشود. متاسفانه این قابلیت هنوز برای محدوده جغرافیایی ایران فعال نشده است.

برای استفاده از نقشه به صورت آفلاین، در منوی اصلی برنامه، گزینه Wi-Fi Only را انتخاب کنید. این کار قطعا باعث صرفه جویی چشمگیری در مصرف دیتای شما خواهد شد. در نسخه دسکتاپ برنامه نیز برای صرفه‌جویی در مصرف ترافیک از Google Maps Lite استفاده کنید.

اضافه کردن محل توقف در مسیر حرکت

سفرها، مخصوصا سفرهای طولانی، معمولا یک‌نفس از مبداء به مقصد نیست، در قسمتهای مختلف مسیر استراحت میکنید، دید و بازدیدی خواهید داشت، تفریح و … . به جای اینکه در هر موقفی دوستان خود را مطلع کنید از طریق گوگل‌مپ میتوانید پیش از حرکت، مکانهای توقف را در مسیر حرکت مشخص کرده و با همسفران خود به اشتراک بگذارید اینطور دیگر هر کسی میداند محل توقف بعدی کجاست.

ابتدا مسیر آغاز و پایان حرکت را بر روی نقشه مشخص کنید، سپس از منو (سه نقطه) گزینه Add Stop را انتخاب کرده و مکان مورد نظر را به عنوان محل توقف، جستجو کنید. برای اضافه کردن مکانهای بیشتر، مجددا همین کار را تکرار کرده و در انتها Done را انتخاب کنید.

موقفها با حروف انگلیسی A, B, C و … بر روی نقشه نمایش داده میشوند. اکنون با انتخاب منو و زدن Share Direction، مسیر حرکت بعلاوه مکانهای توقف را میتوانید با دیگران به اشتراک بگذارید. در نسخه دسکتاپ نیز با انتحاب Add Destination و درگ دراپ کردن آدرسهای جدید میتوانید مسیر حرکت را مشخص کنید.