آیا واقعا باید تلفن همراه را برای حفظ سلامتی در هنگام خواب، خاموش کرد؟

همان‌طور که مطلع هستید، تلفن همراه در زندگی روزمره کاربران به یک جز جداناپذیر تبدیل شده و تقریبا به‌صورت 24 ساعته همراه انسان‌ها است. از همین‌رو اندیشه‌های مختلفی در زمینه تاثیرات منفی تلفن همراه بر زندگی و سلامت انسان‌ها تاکنون به‌گوش رسیده است.

عده‌ای می‌گویند استفاده بیش از حد از تلفن همراه قبل از خواب باعث بروز بیماری می‌شود، تعداد دیگری بر این عقیده هستند که در هنگام خواب باید گوشی موبایل را خاموش کرد تا مشکلات سلامتی برای‌تان پیش‌نیاید. از طرفی هم عده‌ای می‌گویند که استفاده از تلفن همراه هیچ مشکلی در سلامت انسان ایجاد نخواهد کرد.

اما واقعیت این موضوع چیست؟ آیا واقعا خوابیدان در کنار گوشی موبایل روشن باعث بروز مشکل برای انسان خواهد شد؟ تا به حال برای‌تان پیش آمده که با گوشی روشن در کنارتان به خواب بروید و تا صبح چندین بار از خواب بیدار شوید؟

باید به شما بگوییم اشعه‌‌ای که تلفن همراه در اطراف خود دارد بسیار خطرناک‌ بوده و باعث بروز مشکل مخصوصا برای زمانی که در خواب هستید، می‌شود. در واقع این اشعه‌های تولید شده توسط اسمارت‌فون‌ها باعث به‌هم ریختن ریتم ضربان قلب و تغییر در سیستم فرآیندهای خود تنظیم کننده مانند زمان بیولوژیکی بدن انسان خواهند شد.

به‌طور کل سازمان بهداشت جهانی به تاثیر منفی همه لوازم الکترونیکی و نه تنها اسمارت‌فون‌ها بر روی بدن انسان‌ها اشاره کرده و به گفته این سازمان احتمال ابتلا به بیماری‌های سرطانی را افزایش می‌دهند.

 همان‌طور که می‌دانید تلفن همراه، حتی اگر در حالت استندبای هم باشد، توسط امواج الکترومغناطیسی‌ با دنیای بیرون ارتباط برقرار می‌کند و این امواج هستند که در طولانی مدت برای بدن انسان مشکل‌ساز خواهند شد. میزان این امواج در زمانی که تلفن همراه‌تان زنگ می‌خورد بیشتر می‌شود و تاثیر منفی آن بر روی بدن افزایش خواهد داشت.

براساس تحقیقاتی که در استرالیا انجام شده، روشن بودن تلفن همراه در هنگام خواب برای مردان، مشکلات مختلف بیشتری را به‌وجود می‌آورد.

بهتر است بدانید این نتایج بدست آمده از تحقیقات به‌صورت صد درصد قابل اطمینان نیستند، اما مطمئنا تاثیر امواج تلفن‌های همراه بر روی بدن انسان، مثبت نبوده و تاثیرات منفی خواهند داشت. از همین رو بهتر است حتما تلفن همراه خود را در هنگام خواب نزدیک خود مخصوصا نزدیک به سر خود قرار ندهید. از طرفی هم چندی پیش از تاثیرات منفی نور آبی در صفحه نمایش تلفن‌های همراه به شما گفتیم و به این نتیجه رسیدیم که اصلا به فکر نزدیک شدن به گوشی خود در هنگام شب نباشید. اگر واقعا لازم دارید تلفن همراه‌تان در هنگام خواب نزدیک‌تان باشد، می‌توانید آن را بر روی حالت پرواز قرار دهید و تا بیدار شدن آن را از این مود خارج نکنید.

نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟ آیا شما تلفن همراه خود را در هنگام خواب کنار خود می‌گذارید؟

منبع : آی تی رسان