باارزش‌ترین استارت‌آپ‌های آمریکا را بشناسید

در طی چند سال گذشته شرکت‌های خصوصی که ارزش آن‌ها بیش از یک میلیارد دلار است، افزایش پیدا کرده‌اند. این شرکت‌ها به تک شاخ معرف‌ شده‌اند. با گذشت زمان و زیاد شدن استارت آپ های  تک شاخ، یک کلاس جدید از استارت‌آپ‌ها ظهور کرده است. اسم این کلاس جدید decacorns بوده و به شرکت‌هایی گفته می‌شود که بیش از 10 میلیارد دلار ارزش داشته باشند.

در ادامه شرکت‌های آمریکایی که ارزش آن‌ها بیش از 10 میلیارد دلار است، معرفی شده‌اند:

7. Dropbox

ارزش شرکت: 10 میلیارد دلار

مدیر عامل: درو هوستون

شرکت Dropbox سال 2014 بعد از این‌که 617 میلیون دلار سرمایه گذاری جذب کرد ارزش خودش را به 10 میلیارد دلار رساند. این شرکت سال گذشته سرویس Dropbox Enterprise را راه اندازی کرد.

Dropbox از سال 2016 با قطع مزایای شغلی کارمندان خود، چیزی حدود 25000 دلار برای هر کارمند در هر سال صرفه جویی کرد. با وجود این‌که شرکت حساب‌های مالی خود را فاش نمی‌کند، گزارش شده که سال گذشته بیش از 500 میلیون دلار درآمد داشته است. درو هوستون مدیر عامل شرکت گفته که در ماه ژوئن جریان نقدی آزاد شرکت مثبت بوده که این موضوع نقطه عطفی برای رشد سریع شرکت‌های تکنولوژی محور است.

اخیرا هم گزارش‌های متفاوتی از عرضه اولیه عمومی سهام Dropbox در سال 2017 شنیده می‌شود.

6. Pinterest

ارزش شرکت: 11 میلیارد دلار

مدیر عامل: بن سیلبرمن

در ماه مه 2015 این شرکت 533 میلیون دلار سرمایه از طریق سرمایه گذارانی مثل اندرسن هورویتز، فرست مارک و گلدمن ساکس جذب کرد، که با این سرمایه‌ها ارزش شرکت بالغ بر 11 میلیارد دلار شد.

سرویس‌های اکتشاف مجازی و پین عکس شرکت Pinterest ماهانه بیش از 175 میلیون کاربر فعال دارد که بیش از نیمی از این تعداد بین المللی هستند.

این کمپانی در ماه‌های اخیر تمرکز خود را روی بازارهای خارجی مثل انگلستان، فرانسه، آلمان، ژاپن و برزیل گسترش داده و تبلیغات پلتفرم خود را دو برابر کرده است. آگوست گذشته شرکت Instapaper را بدست آورد.

سال 2016 شایعه‌هایی مبنی بر این‌که شرکت در آستانه عمومی شدن است، وجود داشت و در ماه اکتبر نشانه‌هایی از عرضه اولیه عمومی سهام شرکت دیده شد.

5. SpaceX

ارزش شرکت: 12 میلیارد دلار

مدیر عامل: الون ماسک

شرکت SpaceX در ژانویه سال 2015 یک میلیارد دلار سرمایه از شرکت‌های گوگل و Fidelity جذب کرد و ارزش خود را به 12 میلیارد دلار رساند.

کمتر از یک سال بعد این کمپانی با پرتاب راکت Falcon 9 به فضا تاریخ ساز شد. این راکت یک ماهواره را در مدار خودش قرار داد و سپس با امنیت کامل به زمین برگشت و فرود آمد. موفقیت شرکت در پرتاب و فرود آوردن دوباره راکت Falcon 9، اثبات کرد که می‌توان به‌جای غرق کردن این راکت‌های گران قیمت در اقیانوس‌، بعد از انجام ماموریت، راکت‌ها را به سلامت به زمین برگرداند و چندین بار از آن‌ها استفاده کرد.

اما سال 2016 سال پرچالشی برای شرکت بود. در ماه سپتامبر، راکت شرکت در طول تست‌های پرتاب منفجر شد و اولین ماهواره فیس‌بوک که قرار بود با این راکت به فضا پرتاب شود، نابود شد. بعد از این شکست، شرکت پروژه‌های خود را به تاخیر انداخت. قرار است شرکت از سال 2018 با راکت قوی‌تری به نام Falcon Heavy و با استفاده از فضانوردان ناسا پروژه‌های خود را از سر بگیرد.

4. WeWork

ارزش شرکت : 18 میلیارد دلار

بنیان گذاران شرکت: میگوئل مک کلوی و آدام نویمان

این کمپانی در ماه مارس گذشته با جذب سرمایه 300 میلیون دلاری از شرکت SoftBank، دارایی‌های خودش رو به 18 میلیارد دلار رساند و خود را در رده چهارم استارت‌آپ‌های باارزش آمریکا نگه‌داشت.

شرکت WeWork اظهار کرده که در سال 2017 عمومی خواهد شد.

3. Palantir

ارزش شرکت 20 میلیارد دلار

مدیر عامل: الکس کاپ

این شرکت سال گذشته با جذب سرمایه 2 میلیارد دلاری ارزش خودش را به 20 میلیارد دلار رساند. با وجود این‌که در سال 2015 چیزی حدود 1.7 میلیارد دلار درآمد داشت، ولی هنوز به سوددهی نرسیده است.

استارت‌آپ‌های داده‌کاور به‌شدت محرمانه هستند. گزارش‌ها نشان می‌دهند که در ماه ژوئن، این شرکت 225 میلیون دلار از سهامش را از کارمندان خود در عوض سکوت آن‌ها بازخرید کرده است.

شرکت palantir توسط سرمایه‌گذاری‌های سازمان CIA (آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا) حمایت می‌شود و بارها گفته است که با دولت آمریکا همکاری می‌کند. ادوارد اسنودن در اظهارات خود به جاسوسی از این شرکت اشاره‌هایی داشته است. این شرکت ادعا می‌کند که در رابطه با دستگیری بن لادن به دولت کمک می‌کرده و همچنین به پلیس در ماجرای تروریستی بمب گذاری در مسابقه ماراتن شهر بوستون، با آنالیز حجم زیادی از ویدیوها و استفاده از الگوریتم‌های تشخیص چهره کمک بسیار زیادی کرده است.

اخیرا palantir با وزارت کار به مشکل برخوده است. وزارت کار مدعی است که شیوه استخدام شرکت برای مهندسان آسیایی تبعیض‌آمیز است. این کمپانی مبلغ 1659434 دلار از سهام و حقوق این کارمندان را برای تحت فشار قرار دادن آن‌ها نگه‌داشته است.

2. Airbnb

ارزش شرکت : 31 میلیارد دلار

مدیر عامل: بران چاسکی، مدیر تولید: جو گابیا و مدیر ارشد فناوری : ناتان بیک هاردشک

Airbnb سال 2016 با چالش‌های زیادی روبه‌رو بود ولی هنوز در رتبه دوم باارزش‌ترین شرکت‌های ایالات متحده است.

این شرکت سال پیش در سانفرانسیسکو و نیویورک با مشکلات قانونی برخورد کرده بود، با این وجود 850 میلیون دلار سرمایه جذب کرد و ماه نوامبر سرویس جدید خودش یعنی Trip را با هدف این که یک شرکت خدمات مسافرتی کامل باشد، راه اندازی کرد.

در ماه مارس 2017 یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جذب کرد و ارزش شرکت را به 31 میلیارد دلار رساند. اخیرا شایعه‌های مبنی بر این‌که قرار است شرکت عمومی شود به گوش می‌رسد.

1. Uber

ارزش شرکت: 68 میلیارد دلار

مدیر عامل: تراویس کالانیک

شرکت Uber باارزش‌ترین استارت‌آپ در آمریکا و سرتاسر دنیا است. در سال‌های اخیر این شرکت با جذب سرمایه‌های چند میلیارد دلاری مثل 3.5 میلیارد دلار از سرمایه گذاران عربستان سعودی و 2 میلیارد دلار تحت عنوان وام، ارزش خود را به 68 میلیارد دلار رسانده است. Uber در ماه مه اعلام کرد که 708 میلیون دلار در سه ماهه اول 2017 از دست داده است که کمتر از 991 میلیون دلاری است که در سه ماهه قبل‌تر از دست داده بود. در ماه‌های اخیر نشانه‌هایی از این‌که قرار است شرکت عمومی شود، دیده شده است.

گذشته از دارایی شرکت، سال 2017 گزارش‌های از تبعیض و آزار و اذیت جنسی در شرکت بدست آمده است. پروژه ماشین‌های بدون راننده گوگل، شرکت Uber را به دزدیدن این تکنولوژی متهم کرده است. این حوادث حاشیه‌های زیادی برای شرکت داشته است.

 

منبع  :

Tech Insider